Syncros Stem ST-R100-AL Black
Pre-Order
Pre-Launch
Estimated Delivery & Collection Dates
We estimate this will be ready for despatch to you or collection via Click & Collect on Undetermined
Refunds and Exchanges.
  • Goods cannot be returned or exchanged if the customer has simply changed their mind.
  • Refunds and exchanges are permitted where the goods purchased do not perform as advertised.
  • Refunds & Exchanges will only be offered on full priced items only.
  • Unfortunately sale or discontinued items cannot be exchanged or refunded.
  • All return postage fees to be coverd by purchaser.
IF SHIPPING GOODS BACK TO MY RIDE CANNINGTON.
Exchange Policy
  • Exchanges can only be processed instore at the My Ride Store associated to your original order.
  • Exchanges can only be made for the same product in a different size.
  • All claims must be made within 10 days of receipt.
  • Goods must be in original, saleable Condition with undamaged packaging.
  • Goods must not be fitted or used.
  • Clothing and apparel items must have tags still attached and not be used.
  • Cycling Shorts unfortunately can’t be exchanged under any circumstances for hygienic reasons.
  • Original proof of purchase must be provided.
Refund Policy
  • Goods must be returned within 30 days of receipt.
  • Goods must be in original, saleable conditionandundamaged packaging.
  • Cycling Shorts unfortunately can’t be returned under any circumstances for hygienic reasons.
  • Refunds maybe subject to a restocking fee %.
Warranty Issues
All Warranty enquiries must be made directly to My Ride Cannington.
Syncros Stem ST-R100-AL Black
Season:2027
Brand:Syncros
Code:423441BLK
Model : 423441
Technical Information
Range of use Road
Material Alloy AL7075
Angle -11°
Clamp Diameter 31.8mm
Steerer Diameter 1 1/16"
Length 70mm, 80m, 90mm, 100mm, 110mm, 120mm, 130mm, 140mm